HaberlerKripto Para Haberleri

500’den Fazla Madencilik Teçhizatı Türk Gümrüklerinden Geçirilmeye Çalışılırken Yakalandı

Türk gümrük uygulamalarında 500'den fazla kripto para madencilik teçhizatı ele geçirildi.

Türk gümrük uygulamalarında, yasadışı Bitcoin ( BTC ) madencilik teçhizatı olarak rekor niteliği taşıyan bir kaçakçılık operasyonu gerçekleştirildi. 

Türkiye’nin Gümrük Koruma’nın kaçakçılıkla mücadele ve istihbarat ekipleri ihbarı aldıktan sonra bu haftanın başında İzmir Karabağlar’da  başarılı bir operasyon düzenledi. Bu operasyonlarda 501 ASIC Bitcoin madencilik teçihizatı bulundu.

Yakalanan Toplam Madencilik Teçhizatı Tutarı 5 Milyon TL

Ele geçirilen cihazların topla değerinin 5 milyon TL‘e yakın olduğu söylendi. Soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı. Raporlarda İstanbul’da bir başka aktif operasyon daha yürütüldüğü iddia ediliyor.

ASIC cihazlar Bitcoin madenciliğinde kullanılan en popüler ekipmanlardır, ancak aynı zamanda çok fazla elektrik tükettikleri de bilinen bir gerçek. Hatta bu enerji tüketimi Elon Musk tarafından da dile getirilmiş ve Tesla Bitcoin ödemeleri hakkında aldığı kararı geri çekmişti.

Bir zamanlar kripto PARA dostu bir ülke olarak bilinen Türkiye, son zamanlarda kripto dolandırıcılıklarını ve işlemlerini izlemeyi hızlandırdı. Geçen ay, Türk kripto borsası Thodex, 150 milyon doların üzerinde para ile kayıplara karışmıştı. Bu durum binlerce kullanıcının fonlarına erişememesine neden oldu.

Türk polisinin Thodex soruşturmasında 62 şüpheliyi gözaltına almasından kısa bir süre sonra , başka bir yerel borsa olan Vebitcoin de aynı şekilde kapatıldı .

Yerel blockchain ve kripto uzmanları , ekosistemde dolandırıcılığı önlemek için Türkiye’nin net bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu