Finans HaberleriHaberler

5 Başlıkla Bu Hafta Nasıl Geçti?

1 haftalık süreçte ülkemizde gündem enflasyon verileri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı oldu. 5 başlıkla bu hafta finans özeti karşınızda

Son bir haftalık süreçte ülkemizde tüm dikkatler Merkez Bankası faiz kararı ve enflasyondaydı. Enflasyon ile aynı haftaya denk gelen Merkez Bankası Politikası Kurulu toplantısından beklenilen açıklama geldi ve faizin sabit tutulmasına karar verildi.

Yurtdışında dikkat çeken gelişmelerin başında ise aşı patenti tartışmaları geldi. Fransa ve Amerika liderleri aşılarda patentlerin tartışmaya açılması tarafında yer aldı. Merkel ise bu tasarıya karşı olduğunu dile getirdi. Sizler için 5 başlıkla bu hafta nasıl geçti? Sorusunu maddeler halinde inceledik. İşte detaylar.

1) Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel bir şekilde politika faizini % 19 seviyesinde sabit tuttu.

2) Enflasyon son 2 yılın zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyona dair önemli veriler açıkladı. Bu verilere göre Nisan ayında  tüketici fiyatlarında senelik enflasyon yüzde 17,14 oldu.

3) Amerika’da zayıf istihdam verisi

Amerika’da Nisan ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri paylaşıldı. 1 milyon artış göstermesi beklenen verilerde artış 266.000‘de kaldı. Amerika’da işsizlik oranı da geçen senenin Nisan ayından beri ilk defa yükseliş gösterdi.

4) Yellen’ın faiz açıklamaları

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamalar ile piyasada büyük etki yarattı. Yellen açıklamasında şunları söyledi:

”ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını engellemek için faizlerin biraz artması gerekebilir. Bunun yanında enflasyonun kalıcı şekilde yüksek kalmasını beklemiyorum”

5) Aşıda patent tartışmaları

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki korona virüs aşılarının üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu fikri destekledi. Ancak Almanya Başbakanı Merkel bu tasarıya karşı olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu