5.000’den fazla Bitcoin yatırımcısı, 1 milyon dolara yaklaşan bağışlarla Kanadalı kamyonculara katkıda bulunuyor

5.000’den fazla Bitcoin yatırımcısı, 1 milyon dolara yaklaşan bağışlarla Kanadalı kamyonculara katkıda bulunuyor

GoFundMe’nin kalan 9 milyon doları Freedom Convoy 2022 kampanyasına dağıtmama kararının ardından 5.000‘den fazla katılımcı, Bitcoin (BTC) aracılığıyla COVID-19 kısıtlamalarını protesto eden Kanadalı kamyoncular için para topladı.

Gerçekten de, 11 Şubat Cuma günü itibariyle 5.061 bağışçı Tallycoin’deki kamyoncular için Bitcoin verdi ve katkıların miktarı 1 milyon dolara yaklaştı.

Kanadalı kamyoncular için Bitcoin. Kaynak: Tallycoin

Dahası, Tallycoin, GoFundMe’nin aksine, toplanan fonların hiçbirini alıkoyma özelliğine sahip değildir. Ayrıca, hem zincir üzerinde hem de Lightning Network genelinde Bitcoin katkılarının yapılmasına izin verirken, genel olarak daha fazla verimlilik sağlar.

Kampanya için şimdiden 9 milyon dolardan fazla katkının alındığı bir GoFundMe bağış kampanyasının askıya alınmasından sonra kampanyacılar Bitcoin’e döndü.

Askıya alınmasından kısa bir süre sonra GoFundMe, 9 milyon doları Özgürlük Konvoyu 2022 kampanyasına dağıtmayacağını açıkladı çünkü görünüşe göre şartlarını ihlal etti ve “barışçıl gösterinin bir işgal haline geldiğini” belirtti.

Bu nedenle, kamyoncular fonlara erişemediler ve bir grup Kanadalı, kamyoncular için başka yollarla para toplamayı üstlendi ve grup Bitcoin’i bir değişim aracı olarak kullanmayı seçti. 

Bitcoin ağı merkezi olmadığı için tek bir organizasyonun veya varlığın yetkisi altında değildir. Ayrıca Bitcoin, nerede bulunduklarına bakılmaksızın, bir Bitcoin adresine sahip herhangi bir gönderici ve alıcı arasında eşler arası gönderilebilir.