3 nakış sanatçısı, insan kaçakçılığı kurbanlarına yardım etmek için NFT yardım damlası ördü

3 nakış sanatçısı, insan kaçakçılığı kurbanlarına yardım etmek için NFT yardım damlası ördü

Üç nakış sanatçısı “Rusya’dan Katerina Marchenko, Brezilya’dan Aline Brant ve Finlandiya’dan Ninni Luhtasaari” Perşembe günü, Avusturya merkezli kayıtlı bir yardım kuruluşu olan Hope for the Future‘ı (HFTF) desteklemek için, takas edilemeyen token (NFT) sanat eserlerini açık artırmaya çıkaracaklarını duyurdular. Müzayededen elde edilen gelir, insan ticareti mağdurlarının üzücü deneyimlerinden sonra giriş seviyesi iş pozisyonları bulmalarına yardımcı olacak.

Katerina Marchenko nakış. Kaynak: Katerina Marchenko

Katerina Marchenko nakış. Kaynak: Katerina Marchenko

NFT satışı, 27-30 Aralık tarihleri arasında Orica‘da gerçekleşecek ve her bir parçanın taban fiyatı 500$ olacak. Açık artırmanın amacı, istihdam programı için 10.000 dolar toplamak.

Hope For the Future’dan Andrea Staudenherz, “Hayatta kalanlara dışarı çıkma imkanı sunulsa bile, çoğunlukla deneyimlerinden dolayı çok travma geçiriyorlar, yerel dil hakkında çok az bilgiye sahipler ve önce adım adım normal hayata entegre olmaları gerekiyor” dedi. Kuruluşun kurucusu Andrea Staudenherz şunları ekliyor:

“İnanılmaz bir şekilde, bu ünlü nakış sanatçıları, yardım derneğimizin çalışmalarını dünyanın farklı yerlerinde Orica aracılığıyla destekleyecek. Bu NFT’ler bize 2022’de haftada beş gün eğitim finanse edebileceğimiz umudunu veriyor. Mevcut bütçemiz sadece dört güne yetiyor.”

Instagram’da 400.000’den fazla takipçisi olan nakış sanatçısı Marchenko şunları ekledi: “Bu yılki NFT’lerle ilgili heyecanı takip ediyordum ama para için bunda olmaktan daha büyük bir nedene ihtiyacım vardı. Orica bana Hope for the Future’ın kampanyasından bahsettiğinde bu benim için daha büyük bir neden oldu. Sanat eserimi böylesine önemli bir amaç için açık artırmaya çıkaracağım için heyecanlıyım.”

"Obra 6." Kaynak: Aline Brant

“Obra 6.” Kaynak: Aline Brant

Hayırsever girişimler ve NFT’ler arasındaki kesişme bu yıl hızla gelişiyor. Bir örnekte, Orica kayıtlı Avusturyalı hayır kurumu Bbanga Project ve Alman dijital sanatçı Mellowmann ile bir NFT düşüşüne ev sahipliği yapmak için ortaklık kurdu ve gelirler Uganda’da bir okul inşaatına gitti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, İç Gelir Servisi, iyi Samaritanların kripto veya NFT gelir bağışlarını, normal gelirlerine karşı yazmalarına izin veriyor. Böylece aynı anda iyi amaçlara bağış yaparken bol miktarda vergi tasarrufu sağlıyorlar.