Bitcoin HaberleriHaberler

22 Mayıs Bitcoin Pizza Gününüz Kutlu Olsun!

Kripto para tarihindeki en önemli günlerden biri olan Bitcoin Pizza Günü nedir?

Öncelikle tüm kripto para destekçilerinin Bitcoin Pizza Günü kutlu olsun! Her sene 22 Mayıs‘ta kutlanan bu anlamlı gün, kripto para ve teknoloji açısından büyük önem taşıyor.

Son zamanlarda dalgalı fiyatı sıklıkla gündeme gelen Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda bir fiyatı bile yoktu. İlk çıktığı zamanlarda bir ödeme aracı olarak kabul edilmesi sadece bir hayalden ibaretti.

Bundan tam 11 sene önce Bitcointalk adındaki forumda iki kullanıcı arasında başlayan diyalog Bitcoin hayallerinin temellerini attı.

Her şey ilk Bitcoin geliştiricilerinden olan ve erken madencilik yapan Laszlo Hanyecz’in 18 Mayıs 2010’da yaptığı aşağıdaki paylaşımla başladı:

Laszlo, iki pizza karşılığında 10.000 BTC ödemek istediğini söyledi. Tüm zamanların en yüksek seviyesi ile bu fiyat 648 milyon dolara tekabül ediyor.

Hanyecz ek olarak kabul eden kişinin dilerse pizzayı kendisinin yapabileceğini ya da bir restorandan sipariş edebileceğini de ekliyor. Onun için önemli olan tek şey bu transferi gerçekleştirebilmekti.

Jercos” nickli kullanıcı Laszlo’nun teklifini kabul etti. Daha sonra Laszlo’ya bir pizza restoranından iki pizza ve iki adet elmalı pay sipariş etti.

Blok zinciri şeffaf bir teknoloji olduğu için bu Bitcoin Pizza Günü‘nün kutlanmasına sebep olan transferi bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

Laszlo daha sonra Bitcoin ile pizza aldığını kendisi dile getirdi. Paylaşımının devamında artık her gün binlerce BTC üretemediği için pizza tekliflerini kabul etmediğini de ekledi.

”Pişman Değilim”

Her yıl 22 Mayıs’ının ‘Bitcoin Pizza Günü‘ olarak kutlanmasını sağlayan Laszlo Hanyecz  yaptığı açıklamada pişman olmadığını söyledi.

Bilgisayar programcısı yaptığı bu alış verişin kripto para birimlerine olan bakışı olumlu yönde etkilediğini ifade etti.

Kutlamalar ve Bitcoin Pizza

Bitcoin Pizza Günü kripto para topluluğu tarafından biliniyor olsa da henüz popüler olmamıştı. 2014 senesi ve sonrasında bilinirliğinin artması ile birlikte kutlamaların sayısı da bir hayli arttı.

Bu artışta New York Times gazetesinin konuyla ilgili makale yayınlamasının oldukça fazla etkisi olduğu söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu