2026 Yılına Kadar İnsanların 1/4’ü Metaverse’de Vakit Geçirmiş Olacak

2026 Yılına Kadar İnsanların 1/4’ü Metaverse’de Vakit Geçirmiş Olacak

Yeni bir araştırmaya göre, 2026 yılına kadar insanların %25’i iş, alışveriş, eğitim, sosyal ve eğlence amaçlı Metaverse‘de günde en az bir saat vakit geçirecek.

Teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner‘ın 7 Şubat tarihli raporu, Metaverse’e bu geçişi öngören markaların, kullanıcılarının hayatlarını dijital olarak kopyalamalarına izin verecek altyapıyı zaten inşa ettiğini buldu.

Gartner Başkan Yardımcısı Marty Resnick‘e göre, kullanıcıları sanal, etkileşimli, üç boyutlu deneyimler talep etmeye devam ettikçe, Metaverse’i birleştirmek için markaların işbirliği yapması gerekecek.

Resnick; “Sanal sınıflara katılmaktan dijital arazi satın almaya ve sanal evler inşa etmeye kadar bu faaliyetler şu anda ayrı ortamlarda yürütülüyor” diye açıkladı.

Resnick, 2026 yılına kadar dünyadaki kuruluşların %30’unun Metaverse’de ürün ve hizmetlere sahip olacağına inanıyor.

“Sonunda, teknolojiler ve deneyimler arasında birden çok varış noktası olan tek bir “metavern” ortamında yer alacaklar.”

Bu, araştırma firması Strategy Analytics‘in küresel Metaverse pazarının 2026 yılına kadar yaklaşık 42 milyar dolara ulaşacağını tahmin etmesinden sonra geldi. Bununla birlikte, Grayscale‘den Kasım ayında yayınlanan bir rapor, toplam değerlemenin önümüzdeki yıllarda bir trilyon dolara bile ulaşabileceğini saptadı. Aktif Metaverse kullanıcılarının oranı, 2020’nin başlangıcı ile Haziran 2021 arasında 10 kat arttı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: XRP Bir Günden Az Bir Sürede %20 Arttı

Her iki durumda da, Terra Virtua kurucu ortağı ve CEO’su Jawad Ashraf, araştırmanın Metaverse’in kullanıcıların sanal ortamlarla etkileşim şeklini değiştireceğini vurgulayarak, sosyal etkinlikler, iş toplantıları, oyun etkinlikleri, müzik için bir hedef olacağını tahmin ettiğini söyledi.

“Metaverse’in tam olarak ne olacağını tahmin etmek için çok erken olabilir; ancak bildiğimiz şey, tamamen yeni deneyimlere yol açacağı ve hayatımızı iyileştireceğidir.”

Metaverse teknolojilerinin benimsenmesinin yeni ve parçalı olduğuna işaret eden Renick, kuruluşları ve yatırımcıları dikkatli davranmaya çağırdı. Renick, hangi yatırımların uzun vadede uygulanabilir olacağını bilmek için henüz “çok erken” dedi.

“Ürün yöneticileri, kendilerini rekabetçi bir şekilde konumlandırmak için öğrenmek, keşfetmek ve bir metaverse için hazırlanmak amacıyla ona zaman ayırmalı.”