2023 İçin Bitcoin Fiyat Tahminleri: Bu Seviyeleri Bekleyin!

2023 İçin Bitcoin Fiyat Tahminleri: Bu Seviyeleri Bekleyin!

Her vakit olduğu üzere, Bitcoin (BTC) fiyat varsayımları analistlere nazaran değişiyor. Zira Bitcoin fiyat hareketi, birçok makroekonomik faktörden etkileniyor. Bununla birlikte fiyat istikrarı da, vakit zaman meydana gelen çeşitli olaylara desteklenir. Bu nedenle başkan kripto para ünitesinin fiyatını varsayım etmek zordur. Pekala uzmanlar 2023 için neler bekliyor? İşte ayrıntılar…

Bitcoin fiyatı ve geleceği için farklı kestirimler var

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, genel olarak finans, siyaset ve dünya iktisadı, Bitcoin’in fiyatı için en tesirli faktörlerdir. Münasebetiyle şimdi gerçekleşmemiş olayları göz arkası ederek fiyat eğilimleri hakkında iddialarda bulunmak kolay değil. Alandaki birçok uzmanın karşılaştırması çok geniş kestirimlere dayanıyor. Bir yandan 2023 üzere erken bir tarihte üstel bir yükseliş öngörenler var. Başka yandan ise Bitcoin’in ilgisini kaybedeceğini düşünenlerin sayısı da giderek artıyor.

2022’nin birinci çeyreğine ait iddialar Bitcoin için ziyadesiyle olumluydu. Zati yılın birinci aylarında kripto para ünitesinin rekorlar kırması ve 100.000 dolara ulaşması bekleniyordu. Bunun nedeni, bilhassa Bitcoin’in pahasının 37.000 dolardan 50.000 dolara yaklaştığı Mart ayında, dünyanın en çok süreç gören kripto para ünitesinde makul ölçüde iyimserliğin doğmasıydı. Jeopolitik şartlar, savaş nedeniyle oluşan belirsizlik ve enflasyon, yatırımcıların hayallerinin yıkılmasına neden oldu.

Draper: ”Bitcoin fiyat hareketinde için en kıymetli faktör bayanlar olacak”

Bugün durum sahiden belgisiz. Piyasa hala kripto para ünitesi projelerine inananlar ile Sam Bankman Fried’in elindeki kadar güçlü bir borsanın çöküşünü gördükten sonra ilgisini kaybedenler ortasında bölünmüş durumda. Milyarder Tim Draper’ın iddiasına nazaran Bitcoin fiyatı çılgın sayılara ulaşacak. Draper’ Bitcoin’in 2023 ortasına kadar 250 bin fiyatına ulaşacağını söyledi. Teşebbüs kapitalistinin açıklamalarına nazaran, Bitcoin’i 250.000 dolara çıkaracak olanlar bayanlar olacak. Draper açıklamalarında şu kelamlara yer verdi:

Bitcoin’i 250.000 dolara çıkaracak olanlar bayanlar olacak. Bunun nedeni, perakende harcamaların yaklaşık yüzde 80’ini bayanların denetim etmesi ve şimdi Bitcoin’de yiyecek, giysi satın alamamanız ve mesken kiralayamamanızdır. Bu mümkün olduğunda, hala prestiji para ünitelerine sahip olmak için hiçbir neden olmayacak.

Buna karşılık, yatırımcı Mark Mobius ise, Bitcoin’in gelecek yıl mevcut fiyatlardan %40’tan fazla bir düşüşle 10.000 dolara inebileceğini söyledi. Mobius, bu yılki BTC’nin düşüşünü hakikat bir formda iddia etmişti. Daha da sert olanı, Bitcoin’in gelecek yıl 5.000 dolara düşebileceğini söyleyen Standard Chartered analistleri. Analistler, bugünün fiyatından yaklaşık %70’lik bir düşüşe işaret eti. Çılgın sayılardan sert düşüşlere kadar uzanan tahminleree son vermek için, Bitcoin’in ilgisizliğe hakikat gittiğine inanan Avrupa Merkez Bankası görüşü var. Hatta geçtiğimiz günlerde ECB’nin iki üyesi şunları söyledi:

Bitcoin’in pahası Kasım 2021’de 69.000 Dolar ile tepe yaptı ve 2022 Haziran ortasında 17.000 Dolara düştü. O vakitten beri bedel 20.000 Dolar civarında seyrediyor. Bitcoin destekçileri için, görünür istikrar, yeni tepelere giden yolda bir duraklama sinyali veriyor. Bununla birlikte, daha büyük olasılıkla, ilgisizliğe giden yol öncesinde yapay olarak teşvik edilen son bir nefestir.

Peki analistler ne bekliyor?

Öncelikle 2023’te beklenmeyen bir olayla, yani Bitcoin’in yarılanmasıyla uğraşmak gerekiyor. Piyasa, birçok faktörün bir aynasıdır ve vakit içinde kripto para ünitelerinin fiyatını keskin bir halde etkileyen kimileri vardır ve Bitcoin’in yarılanması bunlardan biridir. Geçmişte, Bitcoin’in yarılanması piyasayı her vakit olumlu etkilemiştir. Bununla birlikte, 2024’e kadar beklenmiyor. Bu nedenle yarılanma olayı gerçekleşene kadar kripto para için bir yükseliş yılı beklemek çok gerçek olmaz.

Analistler, 2023’ün ikinci yarısının son derece olumlu bir toparlanma vakti olacağına inandıklarını açıkladı. Grafik tahlili yoluyla, 2023’te Bitcoin’in en az bedelinin 46.000 dolar civarında olabileceği söyleniyor. Azamî gaye ise BTC’nin 60.000 dolara ulaşması gösteriliyor. Açıkçası, kripto piyasası son derece değişken. Bu, BTC’deki rastgele bir büyümenin sabit olmayacağı manasına gelir. Bunun yerine, muhtemelen çok sayıda üst hareket ve akabinde kısa düşüş etapları gözlemleyeceğiz

Kaynak: Kripto Koin