2022’ye Girerken 5 İpucuyla Kripto Portföyünüzü Yönetin

2022’ye Girerken 5 İpucuyla Kripto Portföyünüzü Yönetin

2021, portföy sahibi yatırımcıların genellikle hayalini kurduğu türden kripto piyasa getirileri sağladı. Pandemi ve hızlandırılmış çevrimiçi eğilimler tarafından yönlendirilen bir belirsizlik ortamı, dağıtım şirketleri, Zoom gibi hisse senetleri ve Netflix gibi eğlence hisse senetlerinin yanısıra biyofarma ve evde kalma hisse senetlerinin geliştiğini gördü. Teknoloji hisselerindeki satışlar bile yatırımcılar için düşüşte satın alma fırsatları yarattı.

Piyasalar, enerji krizleri, tedarik zinciri aksamaları ve lojistik aksamaların yanı sıra kriptolar gibi ilişkisiz varlıkların gelişmesine zemin hazırlayan yükselen enflasyon atmosferi de dahil olmak üzere sıkıntılarla doluydu.

Solana, %9649’un üzerinde kazançla kripto sınıfından açık ara farkla 2021’in en büyük kazananı oldu ve onu DeFi ve diğer uygulamalar için %265 artışla kitlesel kullanımıyla Ethereum izledi. Bitcoin’in kendisi oldukça zorlu bir yıl geçirdi, ancak yine de 2021’de %65’in üzerinde değer kazanmayı başardı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Shiba Inu Avustralya’da Bir Borsaya Daha Girdi!

2022’ye bu kadar çok belirsizlikle girerken, kripto portföyünüzü yönetmenin en iyi yolu nedir?

İşte en iyi 5 ipucu

1. Risk Yönetimi

Birçok kripto uzmanı, portföyünüzün maksimum yaklaşık %5’ini kripto para birimlerine ayırmanız gerektiğini söylüyor. Bildiğimiz gibi bunlar, tek bir günde şaşırtıcı bir şekilde %10 veya daha fazla yükselip alçalan geçici varlıklardır.

2. Yardımcı programı olan projeleri arayın

Bitcoin spekülatif varlıkların kralı olsa da, temelleri dünya çapında bir döviz değişimi aracıydı. Değişken doğası nedeniyle böyle olmadı, yani bir ödeme yöntemi olarak uygun değil, ancak yatırımcılar ve günlük tüccarlar için kesinlikle fırsat getiriyor. 2021 bize bir şey gösterdiyse, o da gerçek kripto kazananların, arkalarında gerçek fayda ve gerçek dünya uygulamasına sahip olanlar olduğudur. Bunun örnekleri için Ethereum ve Solana’ya bakın. Kriptolara yatırım yaparken, onların arkasında duran projelere veya protokollere bakın. Ne kadar yararları var? Ağlarında kaç proje barındırılıyor veya kaç kullanıcısı var? Bu, nihai bir kazanan için kesin bir işarettir. Meme kriptoları sevimlidir, ancak arkalarında gerçekten herhangi bir gerçek dünya yardımcı programı var mı? Muhtemelen yok.

3. Popüler Yatırımcıları Takip Edin

Gerçek yatırımcıları kopyalamaya odaklanın. Elinde geçmişe dayalı gerçek kazanç tablolarından oluşan bir veritabanına sahip olan birçok yatırım uzmanı var ve bu uzmanların birçoğu yatırım platformlarında sizler için birçok tecrübe sunuyor. Çok bir bilgi sahibi olmasanız dahi kopyalama yoluyla uzman yatırımcıların izinden gidebilir ve kazançlar elde edebilirsiniz.

4. Çeşitlendirme

Çeşitlendirme, portföyünüzü mümkün olduğunca çok sayıda farklı varlık, piyasa, sektör ve bölgeye maruz bırakmanın yoludur, böylece biri başarısız olursa diğerlerinin başarılı olma şansı olur. Kriptolar bağlamında ele alındığında, bu sadece Bitcoin satın almayın, sermayenizi bir dizi farklı kripto para birimi arasında dağıtın anlamına gelir. Kriptoları satın alarak, takas ederek ve hatta madencilik şirketleri ve kripto platformları gibi onlarla ilişkili hisse senetleri aracılığıyla kriptolara maruz kalın. Çeşitlendirme, portföyünüzün herhangi bir fırtınayı atlatmasını sağlayacak yöntemdir.

5. Temettüler ve pasif gelir

Kriptolar, bazı hisse senetlerinin aksine, aylık temettü ödemezler, ancak pasif getiri karşılığında bunları stake etmenize izin verirler. 2022’de, boştaki tokenlerinizin sizin için çok çalışmasını sağlamak için stake etme ve ödünç verme protokollerine göz atın.

Sonuç olarak…

Bildiğimiz tek şey, 2022’de piyasalarda çalkantılı bir yıl bekleyebileceğimiz. Bununla birlikte, bu tür bir iklim, uygun şekilde kullanıldığında yatırımcılar ve traderlar için bir fırsat getiren oynaklık yaratır. Kripto arenasına her zamankinden daha fazla para akıyor, bu nedenle bu varlık sınıfı için ilginç bir yıl daha bekleyebiliriz. Kripto portföyünüzü yönetmenin püf noktası, kazancınızı artırırken ve riskinizi en aza indirirken sermayenizi elinizden geldiğince uzun süre tutmaktır. Yukarıdaki ipuçlarını takip edin, bu size önümüzdeki yıl için güçlü bir temel sağlayacaktır.