HaberlerKripto Para Haberleri

2021, Kripto Paraları Benzersiz Bir Yükseliş Yolculuğuna Çıkardı

2021'deki kripto para piyasası, 2017 yılından çok daha farklı.

Mayıs ayı, kripto para piyasasında büyük düşüşlerin yaşandığı bir dönem oldu. Bu süreçte pek çok perakende ve kurumsal yatırımcı özellikle Bitcoin’in parlak geleceğine olan inancını kaybetmeye başladı.

Şirketler ve kurumlar, piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan BTC’e yönelik bir güvensizlik dalgasıyla boğuldu.

Neler olduğunu anlamak için buradaki resmin tamamını görmek gerekiyor.  Bununla birlikte, kripto para piyasasının nasıl işlediğine dair yeterli bilgiye sahip olmayan birçok kişi, sektörün son yıllarda yaşadığı değişikliklerin derinliğini anlamakta güçlük çekiyor.

Duygular, hızla büyüyen bir dijital varlık ekosisteminde bir yatırımcının en büyük düşmanıdır. Blok zincirinde sürekli büyüyen ekosistemlerin gerçek değerini anlamak için gerçeklere tarafsız bir şekilde bakmak ve değişiklikleri analiz etmek faydalı olacaktır.

Değişim rüzgarı

Yatırım zihniyeti son yıllarda bir hayli değişti. Yatırımcılar kısa vadeli spekülasyonlardan uzun vadeli işlemlere geçti. Bitcoin ATM‘lerinin sayısı 2020 yılından bu yana ikiye katlandı.

Bu çarpıcı artış, dünyanın en büyük kripto varlıklarına yönelik artan talebi açıkça gösteriyor. Kripto para birimi endüstrisi, milyarlarca dolarlık bir endüstriye dönüştü.

Stablecoin’ler 2021‘de önemli bir ağırlık kazandı. Merkezi olmayan finans veya DeFi protokolleri olarak bilinen yeni platformların ortaya çıkmasıyla, ana varlığın riskleri olmadan kâr sağlama fırsatları doğdu.

DeFi platformları her yıl geleneksel finans kurumlarına kıyasla pastadan daha büyük bir pay alıyorlar. Merkezi olmayan ticaret platformları ortamındaki faaliyet artışı, altyapılarında merkezi ticaret platformları ile aynı güvenlik açıklarına sahip olmadıkları için meydana geldi.

Merkezi olmayan borsalar, ticaret hacmi açısından merkezi borsalardan daha iyi performans göstererek, yalnızca geçen yıl ticaret hacimlerinde bin kat büyüme gösterdi.  Artık, DeFi piyasa değeri 100 milyar Dolar’ın üzerinde ve bu eğilim kuşkusuz devam edecektir.

Hala zorluklar var

Bu arada, düzenleyici yaklaşımdaki ayrışmalar devam ediyor. Pek çok ülke düzenlemeler oluşturma yolunun henüz başındalar ve bazıları kripto para birimlerinin kullanımını katı bir şekilde yasaklıyor. Çin, bu durumun son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, bankaların kripto para varlıkları için saklama hizmetleri sağlamasına izin verildi. 

Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerin yükselen pazarları birbirinden ayrı duruyor ve belirsiz kalıyor. Ne yazık ki, pratikte dünya düzeyine ulaşan tüm projeler genellikle başka yetki alanlarına taşınıyor. Bu da son derece üzücü bir durum.

Kripto para sektörünün geleceği şüphesiz iyimser. Kripto para birimleri, dijital varlık piyasasıyla etkileşime giren ana akım yatırımcılar için daha uygun, güvenilir ve erişilebilir bir niteliğe sahip.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu