2021’de Kripto Dolandırıcılığı Kayıpları 7,7 Milyar Dolar!

2021’de Kripto Dolandırıcılığı Kayıpları 7,7 Milyar Dolar!

Kısa Notlar

  • 2021’de kripto dolandırıcıları tarafından 7,7 milyar dolardan fazla para çalındı.
  • Halı çekme dolandırıcılıkları 2,8 Milyar Dolar’ın üstünde bir değerle listenin başında yer alıyor.
  • Dolandırıcılıkların çoğu DeFi ve DEX projeleri şeklinde gerçekleşti.

Küresel kripto suçlarına yönelik bir Chainalysis raporu, dünya genelinde kripto dolandırıcılığı alanında kaydedilen toplam kayıp değerinin 7,7 Milyar Dolar olduğunu ortaya çıkardı.

Ponzi şemaları ve halı çekmeler, yalnızca 2021 yılında toplam dolandırıcılıkların %80’inden fazlasını oluşturan en büyük iki dolandırıcılık türü olarak öne çıktı. Chainalysis ayrıca, blok zinciri tabanlı dolandırıcılıkların daha kısa bir yürütme ömrü yaşadığını ve kriptoların değerindeki artış ve daha hızlı teknolojilerin ortaya çıkması sayesinde daha az insanın önemli miktarda para kaptırdığını belirtiyor.

2021 raporu, altı aylık vade dönemine kıyasla dolandırıcılıkların ortalama ömrünü kabaca iki buçuk ay olarak gösteriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Justin Sun’a İsviçre’de Dokunulmazlık Var!

Halı Çekme Tipi Kripto Dolandırıcılığı

Halı çekme, dolandırıcıların yeni bir kripto projesi inşa ettiği, onu gelecek vaat eden potansiyel ödüllerle şişirdiği ve çok sayıda yatırımcının fonunu topladıktan sonra ortadan kaybolduğu bir dolandırıcılık türüdür. DeFi ve DEX platformlarında popüler olan “en çok düzenlenmemiş listelemeleri ve genel inceleme eksikliği ile dikkat çeken dolandırıcılık”, çoğunlukla Ethereum gibi ücretsiz açık kaynaklı blok zinciri temelleri kullanılarak oluşturuluyor.

2021’in en önemli halı çekme dolandırıcılıklarından bazıları şunlardır:

En büyük 5 halı çekme dolandırıcılığı Kaydedilen tahmini toplam kayıp
Thodex 2.6 Milyar$
Anubis DAO 58.3 Milyon$
Uranium Finance 50 Milyon$
DeFi100 32 Milyon$
Meerkat Finance 31 Milyon$

Not: Thodex, merkezi bir borsaya dayalı tek halı çekme dolandırıcılığıdır.

Ponzi Dolandırıcılığı

Halı çekme en büyük çıkışını 2021’de yaparken, kripto tabanlı gonzo dolandırıcılıkları 2017’ye kadar dayanır. Bulgar dolandırıcı Ruja Ignatova, yaklaşık 4 milyar doları (bugün 9,6 milyar dolar) alıp kaçtıktan sonra 2017’de manşetlere çıktı.

Bu yıl, Rusya merkezli Ponzi şeması Finiko, yatırımcılara %30’a varan temettü sağlama vaadiyle iki buçuk yıl çalıştıktan sonra kripto dolandırıcılığı listesine katıldı. Kripto dolandırıcılığı yapan borsadan toplam 1,5 milyar dolar değerinde BTC kurtarıldı ve Avrupa ülkelerini ana hedef olarak tutan Suex gibi diğer kara para aklama şirketleriyle karmaşık bir bağlantı ağı ortaya çıktı. Ilgiz Shakirov ve Kirill Doronin o zamandan bu güne kadar Rus makamları tarafından yakalandı.