Altcoin HaberleriHaberler

2021 Yılında İncelemeniz Gereken En İyi Altcoinler

Gelecek vaat eden altcoin projelerine bir göz atın

Bitcoin’in önlenemez yükselişi ve blockchain teknolojisinin geleceğe dair büyük vaatleri ile birlikte devrimsel projeler ile karşımıza çıkan farklı altcoinlerle tanıştık. Peki, 2021 yılında en güvenilir altcoinler deyince aklımıza neler geliyor?  2010’lu yıllarda Bitcoin’e yatırım yapma fırsatını kaçırmış insanlar olarak arkadaşlarımızdan altcoin tavsiyesi istiyor ve en iyi altcoin borsalarını bulmaya çalışıyoruz. Altcoin borsası deyince aklımıza kurulduğu 2013 yılından bu yana güvenlik zafiyeti yaşamayarak fark yaratan ve 350’den fazla  kripto varlığa ev sahipliği yapan altcoin borsası Huobi geliyor. Bu yüzden biz de Huobi’nin verilerinden faydalanarak 2021 yılının en güvenilir altcoinlerini bir araya getirdik. 

En İyi Altcoinler

Birkaç kaynaktan ve farklı kripto para uzmanın görüşlerinden de yararlanarak hazırladığımız altcoin tavsiyelerine şöyle bir bakalım: 

Coin 1 yıllık değişim (%)
ENJ (Enjin) %511
ADA (Cardano) %1.289
XMR (Monero) %238
NEO %249
LINK (Chainlink) %298
CHZ (Chilliz) %118
ATOM (Cosmos) %329
XLM (Stellar Lumens) %349
HOT (Holochain) %9.900
DOT (Polkadot) %466
XTZ (Tezos) %20,5
BTT (BitTorrent) %566
VET (VeChain) %788

 

ENJ (Enjin)

250 bin kişilik komünite ve 18.7 milyon üyesi ile dünyanın en büyük oyun topluluklarından birisi olan Enjin’in çıkardığı dijital varlıkları güvence altına almayı hedefleyen Enjin Coin NFT piyasasının gözde projelerinden birisi.  Enjin, blockchain girişimi öncesinde de büyük bir oyuncu kitlesine sahip olmasıyla diğer oyun odaklı kripto para girişimlerinin yanında ön plana çıkmayı başarıyor. Oyun endüstrisinin 2023 yılına kadar 200 milyar dolarlık market hacmine ulaşacağına dair tahminleri göz önünde bulundurduğumuzda ise Enjin’in yaratacağı değeri görmek mümkün.

ADA (Cardano)

Piyasa değeri bakımından en büyük kripto paralardan birisi olan Cardano (ADA); esneklik, sürdürülebilirlik ve ölçeklenebilirlik gibi avantajlarıyla yeni nesil bir Ethererum deneyimi sunmaya çalışıyor. En güvenilir altcoinlerden birisi olarak görülen ADA yeni kripto paralara, oyunlara ve De-Fi uygulamalara da ev sahipliği yapıyor. Vitalik Buterin ile birlikte Ethereum’u kuran Charles Hoskinson’ın kurduğu Cardano blockchain güçlü kadrosu ve etraflıca düşünülmüş iddialı projesi ile HODL severlerin baş tacı. 2021 yılında 100 milyar dolarlık market hacmine ulaşan De-Fi sektörü ve 2023’te 200 milyar dolara ulaşması beklenen oyun sektörü ortasında konumlanan ADA’nın geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

XMR (Monero)

Konu gizliliğe ve takas edilebilirliğe geldiğinde kripto para dünyasının en tanıdık yüzlerinden birisi XMR. En güvenilir altcoinlerden birisi olan Monero, yapılan transferlerin zincir içerisinde düğümlere de gizli olmasını sağlayarak tam anlamıyla bir gizlilik vaat ediyor. Kripto paraların çıkışının da gizlilik temeline dayandığını hatırladığımızda, XMR’nin en iddialı altcoinlerden birisi olduğunu söylemek oldukça kolaylaşıyor.

NEO (NEO)

“Akıllı ekonomi”  vaadiyle yola çıkan ve açık kaynaklı bir blok zinciri olan NEO, Çin’in Ethereum’u olarak da biliniyor. Uzun yıllardır Ethereum’a rakip olarak yoluna devam etmeyi başaran NEO, uzlaşma algoritması olarak PoS’un bir türevi olan Byzantine Fault Tolerant (bDFT) algoritmasını kullanıyor.  Ethereum’un aksine geliştiriciler için tek programlama dili bilinmesini şart koşmayan NEO’da farklı programlama dilleri ile, Ethereum’a göre daha az maliyetle uygulamalar geliştirilebiliyor.

LINK (Chainlink)

LINK, farklı blockchain ağları arasındaki iletişimsizlik sorununu özel bir Oracle yapısıyla, tamamen merkeziyetsiz bir şekilde çözüyor. ChainLink ağı, herhangi bir blok zincirinde karmaşık akıllı sözleşmeler için güvenilir, manipülasyona dayanıklı girişler ve çıkışlar sağlar.” Yanlış veya yanıltıcı veri giren nodeların (düğümlerin) elindeki tüm LINK coinlerin sıfırlanması gibi bir ceza yöntemine sahip olan Chainlink, şu an için dışarıdan veri aktarımı konusunda en iddialı blockchain projelerinden birisi. Ayrıca LINK tokenlarının arz sayısı tıpkı Bitcoin gibi sınırlı sayıda olduğu için uzun vadede değerinin yükselmesi bekleniyor. 

CHZ (Chilliz)

İçlerince Barcelona, Juventus, PSG ve Galatasaray gibi dünya kulüplerinin bulunduğu CHZ, spor ve eğlence endüstrisini güvenli bir şekilde birleştirip sporseverlerin de kulüp kararlarında etkili hale gelmesini sağlıyor. $CHZ jetonlarını satın aldığınızda taraftarı olduğunuz kulübün önemli kararlarında fikir belirtebilir, takımınız kazandığında siz de kazanabilirsiniz. An itibariyle ülkemizde Galatasaray ($GAL), Trabzonspor ($TRA), Göztepe ($GOZ), Başakşehir FK ($IBFK), Bursaspor ($BUR) ve Alanyaspor ($ALA) CHZ ağı içerisinde yer alan kulüpler. Son dakika eklemesi: 1 Temmuz itibariyle Socios ve Kulüpler Birliği arasında iş birliği anlaşması imzalandığı duyuruldu. CHZ, ülkemizde oldukça değerli adımlar atmaya devam ediyor.

ATOM (Cosmos)

ATOM, bağımsız zincirler arasında iletişimi, ölçeklendirmeyi ve birlikte çalışmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış Cosmos platformunun kripto para birimidir. Ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik, kullanılabilirlik ve egemenlik gibi avantajlar sunar. Cosmos Network (ATOM), üzerinde çalışan projelerin jetonlarının zahmete girmeden kolayca değiş tokuş edilmesini mümkün kılar. Ağ, çeşitli tiplerdeki uygulamaya özel blok zincirlerle kullanım için oluşturulmuş modüler bir çözüm olarak düzenlenmiştir. Saniyede 10 binlerce işlemin onaylanması ile hız konusunda fark yaratması ise cabası.

XLM (Stellar)

Stellar, kullanıcıların çeşitli kripto para birimleri oluşturabileceği, gönderebileceği ve takas edebileceği merkezi olmayan bir ağdır. Dünyanın finansal sistemlerini tek bir ağ altında bir araya getirme misyonuyla 2014 yılında kurulmuş ve 2015 yılında faaliyete geçmiştir. Uzun yıllardır istikrarlı şekilde ilerlemesiyle en güvenilir altcoinler arasında gösteriliyor. XLM, hızlı ve düşük komisyonlu transfer avantajıyla bankacılık sektörüne yeniden yön verebilecek kadar iddialı bir proje. Aynı zamanda IBM gibi teknoloji devleriyle de iş birliği içerisinde olan Stellar, geleneksel paradan kripto paraya geçişin ve sonrasında kripto para transferinin çok hızlı gerçekleşmesi ile fark yaratıyor. 

DOT (Polkadot)

Farklı blockhainler arasında bağlantı kurmayı sağlayaan Polkadot (DOT), aynı zamanda gizliliğe önem vermesi ile fark yaratıyor. Polkadot, Parachain isimli ağı sayesinde Ethereum ve farklı blok zincirlerinin de daha hızlı şekilde işlem yapmasını sağlayabiliyor. DOT; ölçeklenebilirlik, kişiselleştirme ve limitsiz veri transferi/iletişim gibi özellikleri ile blockchain girişimcilerinin projelerine daha iyi odaklanabilmelerini sağlıyor. Polkadot ağında yer alan geliştiriciler diledikleri zaman, diledikleri projeleri birbirine bağlayabiliyor ve geliştirebiliyor. Bu sayede ağ sürekli güncel ve dinamik kalıyor. Geliştiricilerin farklı parachainler geliştirme imkanı sayesinde; gizliliğe önem veren bir parachain ile sadece akıllı sözleşmelere önem veren veya tamamen internete bağlı ev eşyalarına odaklanan parachainleri birbirine bağlayarak polkadot ekosistemi içerisinde yaşamamız mümkün olabilir. Ayrıca, Bitcoin’in saniyede 3, Ethereum’ın 15, Visa’nın ise 4840 işlem yapabildiği bir dönemde Polkadot ağı tam kapasiteye ulaştığında saniyede 1 milyona yakın işlem vaat ediyor. 

XTZ (Tezos)

Tezos, tam anlamıyla dijital bir toplum kurarak merkeziyetsiz bir blockchain platformu olmayı hedefliyor. Tüm paydaşların platformun yönüne ve yönetimine katılımının önemli olduğu sistemde paydaşlar, Tezos protokolündeki değişiklikleri ve hatta oylama prosedürünün kendisindeki değişiklikleri bile oylayabiliyor. En basit durumda, paydaşlar kod veya protokoldeki değişiklikleri onaylayacak veya veto edecektir. Aslında Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformu olan Tezos’un en büyük farkı sürekli değişmeye açık dinamik yapısı. Acil durumlarda veya değişen trendlere göre oylama yöntemiyle sistem içi değişiklikler yapılabilmesi XTZ’yi her senaryoya açık hale getiriyor. Bu sayede, birçok coin yıllar içerisinde fork (çatallaşma) ile terk edilirken Tezos’un -teoride- her zaman aktif kalması mümkün olacak. 

BTT (BitTorrent)

Peer to peer (p2p, eşten eşe) dosya alışverişi konusunda dünyanın en köklü girişimi olan BitTorrent, BTT isimli jetonu ile kripto para dünyasının en güvenilir altcoinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 170 milyondan fazla kullanıcısı bulunan BitTorrent’i ve hedefi merkeziyetsiz bir içerik ekosistemi oluşturabilmek olan BTT’yi en güvenilir altcoinler arasında göstermemek haksızlık olacaktır. 

VET (VeChain)

Gıda güvenliği ve sahte ürün konusuna odaklanan VeChain gerçek kişileri, ürünleri ve olayları güvenli bir şekilde dijitalleştirir. Proje, öncelikli olarak tedarik zinciri yönetime odaklanarak yılda yaklaşık 641 milyar dolarlık sahte lüks ürünler konusuna çözüm getirmeye çalışır. Aldığınız bir ürünün yan sanayi olup olmadığını kontrol etmek için VeChain’den faydalanabilirsiniz. 

[affiliate_news2 id=”3722″]
Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu