2021 Yılında ‘Halı Çekme’ Diye Tabir Edilen Dolandırıcılık Yöntemi İle 2.8 Milyar Dolar Çaldılar

2021 Yılında ‘Halı Çekme’ Diye Tabir Edilen Dolandırıcılık Yöntemi İle 2.8 Milyar Dolar Çaldılar

Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’de kripto yatırımcıları, bir tür kripto dolandırıcılığı olan ‘halı çekme‘ yöntemiyle 2,8 milyar dolardan fazla kayıp yaşadı. Raporda, dolandırıcılıklardaki artışın bu yıl kripto para fiyatlarındaki genel artışı yansıttığı belirtildi.

Perşembe günü yayınlanan rapora göre, halı çekme yöntemi bu yıl kripto dolandırıcılıklarından elde edilen toplam 7,7 milyar doların üzerindeki yasa dışı gelirin %37‘sini oluşturdu. 2020’de halı çekme, toplam yasadışı gelirin sadece %1‘ini oluşturuyordu.

Türk kripto borsası Thodex, kurucularının Nisan 2021’de 2 milyar doların üzerinde müşteri fonu ile kaybolmasının ardından listedeki kayıp fonların çoğunluğunu oluşturdu. Bunu, Dogecoin’den ilham alan AnubisDAO izledi.

Listedeki diğer isimler, Meerkat Finance ve Evolved Apes ve Polybutterfly’a şeklinde yer alıyor. Thodex, listedeki tek ‘merkezileştirilmiş’ halıydı ve diğerlerinin tümü merkezi olmayan finans (DeFi) kategorisine aitti.

DeFi projeleri, kullanıcılara ticaret, borç verme veya borç alma gibi finansal hizmetler sunmak için akıllı sözleşmelere dayanır.

Halı çekme nedir?

Halı çekme, sahte eşantiyonlar veya daha karmaşık kripto saldırıları gibi dolandırıcılıklardan farklıdır. DeFi platformları söz konusu olduğunda geliştiriciler, bir token yayınlamadan ve merkezi olmayan bir borsada (DEX’ler) listelemeden önce, çalışan bir uygulama başlatmak ve sosyal medya pazarlaması yapmak gibi bir blok zinciri üzerinde meşru işler yürütür.

Liste, dolandırıcılığın başladığı yerdir: Yatırımcılar, bir fiyat artışı umuduyla dolandırıcılık projelerinin tokenlerini satın alır ve DEX’lerde bu projelere likidite sağlar.

Likidite, Ethereum için erc20 tokenleri veya Solana için SPL tokenleri gibi projenin üzerine inşa edildiği blok zincirinin tokenlerinden sağlanır ve milyonlarca dolara ulaşabilir.

Proje birkaç saat veya gün boyunca yayınlandığında, likidite havuzları on milyonlarca hatta yüz milyonlarca dolara ulaşabilir. Burası, bir dolandırıcının devreye girdiği ve likiditeyi DEX’lerden tüm miktarı cebe indirdiği yerdir. Halı çekme işlemi daha sonra tamamlanır.

Buradaki önemli bir nokta, bu tür projelerin geliştiricilerinin bir DEX üzerindeki tokenin likidite havuzu üzerindeki kontrollerini ‘kilitlememeleri’ ve tüm havuzu geri çekebilmeleridir.

Likiditenin kilitlenmesi, likidite havuzunu başlatmak için kullanılan özel anahtarın yakılmasıyla yapılabilir; bu sırada teknik olarak bir halı çekmenin gerçekleşmesi imkansızdır.