2021 Bitcoin Biriktirme Yılı Oldu

2021 Bitcoin Biriktirme Yılı Oldu

Zincir üstü veriler, 2021’in Bitcoin için bir birikim yılı olduğunu gösteriyor, çünkü uzun vadeli sahipleri dönem boyunca hazinelerine %16 varlık ekledi.

Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri, Varlıklarının 2021 Yılı İçinde %16 Arttığını Görüyor

Glassnode‘un en son haftalık raporuna göre, BTC kısa vadeli arzı %32 azalırken, uzun vadeli holdingler 2021’de %16 arttı.

“Kısa vadeli tutucu arzı” (veya kısaca STH arzı), dolaşımdaki Bitcoin arzının yaşı 155 günden az olan kısmıdır.

Buradaki BTC “yaşı”, zincirdeki her bir madeni paraya bakılarak ve en son ne zaman bir transfere dahil olduğu kontrol edilerek hesaplanır.

En az 155 gün içinde herhangi bir hareket görmeyen madeni paralar, “uzun vadeli tutucu arzı” (LTH arzı) olarak adlandırılabilir.

Bitcoin pazarındaki çeşitli varlıkların kriptonun geçmişine göre dağılımını gösteren bir grafik:

Görünüşe göre LTH arzı son zamanlarda keskin bir büyüme gösteriyor | Kaynak: Glassnode Week Onchain (52. Hafta)

Görünüşe göre LTH arzı son zamanlarda keskin bir büyüme gösteriyor | Kaynak: Glassnode Week Onchain (52. Hafta)

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, STH arzı düşerken BTC LTH arzı son zamanlarda büyük bir artış görmüş gibi görünüyor.

Grafikte ayrıca iki tedarik türü daha vardır. Birincisi, borsalar dışında dolaşan toplam BTC miktarını ölçen “egemen arz”. Bu metrik şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 16.34 milyon BTC’de.

Diğeri, tüm borsaların cüzdanlarında şu anda depolanan toplam Bitcoin miktarını bize anlatan bir gösterge olan “döviz rezervi”.

LTH arzı şu anda 13.33 milyon BTC’de bulunuyor ve geçen yıl 1.846 milyon (veya yaklaşık %16) arttı. Öte yandan STH arzı, şu anda 3,01 milyon BTC’ye sahip olduğu aynı dönemde %32 veya 1.428 milyon BTC düştü.

Bu veriler, dolaşımdaki arzın kısa vadeli sahiplerden uzun vadeli sahiplere önemli bir yeniden dağıtım gördüğü için 2021 yılının BTC için hodling olduğunu gösteriyor.

Rapor, bu eğilimin genellikle zayıf ellerin güçlü ellere satıldığı ayı piyasası dönemlerinde görüldüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, 2021 birden fazla ATH gördüğü için farklı oldu, ancak Bitcoin birikimi yine de gerçekleşti.