Faydalı BilgilerHaberler

2011 Neden Bitcoin İçin Her Şeyin Değiştiği Yıl Oldu?

2010‘un ortalarından itibaren, halihazırda var olan birkaç borsada bir Bitcoin 0,1 doların altında bir fiyatla işlem görüyordu. Şu an ise yaklaşık 33.000 dolar değerinde. Kader ve koşulların çarpıcı bir kombinasyonu sayesinde 2011, Bitcoin kripto para birimi için her şeyin değiştiği yıl oldu.

Durham Üniversitesi’nden Klara Jaya Brekke, “Bitcoin tarihinde önemli bir dönüm noktası WikiLeaks oldu” ifadelerini kullandı. Kasım 2010‘da, Julian Assange tarafından kurulan bilgi platformu kara listeye alındığında ve geleneksel ödeme platformları aracılığıyla para toplayamayacak hale geldiğinde, Bitcointalk forum kullanıcıları Assange’a Bitcoin bağışlarını kabul etmesini tavsiye edip etmemeleri konusunda tartışmaya başladı.

11 Aralık 2010’da BTC’nin mucidi Satoshi Nakamoto, “WikiLeaks eşekarısı yuvasını tekmeledi ve sürü bize doğru geliyor” diye yazdı. Nakamoto, daha sonra forumda yazmayı sonsuza dek bıraktı.

2011’i Bitcoin için çok önemli bir yıl yapan sadece WikiLeaks olayının artçı şoku değildi. Geliştiriciler, yeni özellikler ekleyerek, bazen “altcoin” olarak adlandırılan yeni dijital nakit formları oluşturmak için Bitcoin’i bir plan olarak kullandılar.

İki önde gelen örnek olan Namecoin ve Litecoin, 2011’de piyasaya sürüldü ve alanı birkaç kripto para birimi arasında bir rekabete dönüştürdü. Bunu takip eden projelerden Elon Musk’un favorisi, Dogecoin çevrimiçi pazarlarda spekülasyon yemi olarak kullanıldı; diğerleri ise yine düpedüz dolandırıcılıktı.

[affiliate_news2 id=”4028″]

Bu aynı zamanda 17 yaşındaki Rus-Kanadalı bir programcı olan Vitalik Buterin’in Bitcoin Magazine adlı uzman bir yayının lansmanı üzerinde çalışmaya başladığı yıldı. İki yıl sonra Buterin, tüm sahnede bir paradigma değişikliğini tetikleyen Ethereum‘un yaratılmasında etkili olacaktı.

Şu anda ikinci en değerli kripto para birimi olan Ethereum’un amacı, Bitcoin mantığını para dışındaki alanlara genişletmek ve tüm dijital şirketlerin teorik olarak personel veya üst yönetim olmadan oluşturulabileceği ve çalıştırılabileceği merkezi olmayan bir ekosistemi hedeflemekti.

2011, Teksas doğumlu Ross Ulbricht‘in, karanlık ağ Darknet’de var olan ve Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kullanan, yasadışı uyuşturucular için çevrimiçi bir pazar olan Silk Road’ı başlattığı ve ona BTC para biriminin gölgeli etiketini kazandırdığı yıldı.

Silk Road, Bitcoin’i yeni bir kitle (uyuşturucu satın alan kitle) arasında popüler hale getirdi ve Silk Road’un Ekim 2013’te kamuoyuna duyurulan kapanışı, Bitcoin kullanımının dünya çapında yükselmesine tartışmalı bir şekilde yardımcı oldu. Ulbricht, FBI tarafından uyuşturucu dağıtımından kara para aklamaya kadar uzanan bir dizi suçlamayla tutuklandı. Bir bakıma, Silk Road’ın (İpek Yolu) düşüşü, spekülatif bir yatırım olarak Bitcoin döneminin başlangıcıydı.

[affiliate_news2 id=”4024″]

Nisan 2021′de 60.000 dolara ulaşan ve Mayıs ayına kadar bu tutarın yarısına düşen Bitcoin’in son birkaç ay içinde yaşadığı büyük zirveler ve baş döndürücü çöküşler, kısmen pandemik belirsizliğe karşı bir korunma arayan daha kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirildi .

Musk’ın Bitcoin ile ilgili absürt tweetleri, kripto para biriminin kamu tartışmasındaki önemini daha da pekiştirdi ve bu, kaçınılmaz olarak dünya çapındaki düzenleyicilerin daha yakından incelemesine ve Çin gibi ülkelerdeki baskılara yol açıyor. Yine de, Bitcoin’in hala para birimi olarak hizmet edebileceği fikri, Eylül ayında kripto para birimini yasal ödeme aracı olarak kullanmaya başlayacak olan El Salvador gibi dünyanın bazı bölgelerinde devam ediyor.

On yıllık geçmişinde pek çok kez olduğu gibi, Bitcoin tanımlardan kaçıyor, gerçek zamanlı olarak şekil değiştiriyor ve farklı insanlar için farklı şeyler ifade ediyor. Peki BTC on yıl sonra nerede olacak? Bunu tahmin etmek zor ama kesinlikle harika bir yolculuk olacak.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu