2 Kripto Para Yasası Geçti! Hangi Kısıtlamalar Geldi?

2 Kripto Para Yasası Geçti! Hangi Kısıtlamalar Geldi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, FTX’in çöküşünün akabinde, farklı ülkeler yatırımcı fonlarını korumak gayesiyle bilhassa kripto para üniteleri için siyasetlerini sıkılaştırmak istiyor. Bununla birlikte, Kanada ve Endonezya da bu yolu izliyor. 2 ülke, kripto paralar için maddelerini geçirdi. İşte ayrıntılar…

Kanada, marj ve kaldıraç kripto para ticaretine yasak getiriyor

Kanada, kripto para üniteleri için Marj ve Kaldıraç ticaretine yasak getirdi. Ülke, düzenlemelerini tekrar yapılandırmaya yönelik adımlar attı. Düzenleyici kurum, kripto para ünitesi ticaretine bağlı şirketlere, yapılan son gelişmeler hakkında verdi. Firmalara gönderilen bildirimde, ”mevcut ihtiyaçların tekrar değerlemesinin gerçekleştiği ve kelam konusu ihtiyaçların ülke içindeki tüm kripto para ünitesi platformlarına genişletilmesi gerektiği sonucuna varıldığı” belirtti. Resmi menkul değerler düzenleyici sitesinde şu kelamlara yer verdi:

Koruyucular, Kanada, ABD yahut finansal düzenleme için denetleyici bir rejime sahip emsal bir yargı yetkisi tarafından düzenlenen bir finansal düzenleyici tarafından düzenlenirlerse, çoklukla nitelikli olarak kabul edilecektir. Uygulama süreci hem CSA hem de öteki kripto ticaret platformları tarafından gerçekleştirilecektir. CSA üyeleri, genişletilmiş kural ve şartların bu firmalara uygulanmasını tartışmak için kayıtlı kripto ticaret platformlarıyla başka farklı irtibata geçecek. CSA, gelecekte bu güncellenmiş yaklaşım hakkında daha fazla detay yayınlayacak.

Çıkarlan yasa, Kanada’daki kripto ticaret platformları üzerinde olumsuz tesirler yaratabilir. Böylece Kanda’da kripto ticaret faaliyetleri azalabilir. Borsalar, en yaygın kullanılan kripto ticaret formüllerinden ikisini sağlayamayacak. Bu nedenle gelirlerinde kıymetli bir düşüş olacak. Daha büyük yatırımcılar kıymetli ölçüde risk altındadır. Zira marj ticareti ödünç alınan sermayeyi bir aracı kurumdan daha büyük ölçülerde kullanmayı gerektirir.

Endonezya parlamentosu yeni kripto yasasını onayladı

Endonezya parlamentosu, merkez bankasının ekonomik büyümeyi destekleme ve direkt devlet tahvili alımlarını resmileştirme yetkisine bir ekleme de dahil olmak üzere bir düzineden fazla mevcut düzenlemeyi revize eden bir mali maddeyi onayladı. İşte 500’den fazla sayfası olan yeni maddede kripto ile ilgili getirilen değişikliklerden kimileri:

  • Yasa, BI tarafından çıkarılacak Dijital Rupiah’ı, ulusal para ünitesinin ek bir biçimi olarak, kripto paraların ve banknotların yanı sıra tanıyacak.
  • Kripto varlıklar üzere dijital varlıkların ticareti için kontrol ve düzenleme, Finansal Hizmetler Otoritesi’nin (OJK) misyon alanına girecektir.
  • Bu rollerin emtia düzenleyicisinden kademeli olarak geçişi olacaktır.

Kaynak: Kripto Koin