HaberlerKripto Para Haberleri

16 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalmakla Suçlanan Roger Nils Jonas Karlsson, 15 Yıl Hapse Mahkum Edildi

Roger Nils Jonas Karlsson, 16 milyon dolarlık kripto para çaldığı için önümüzdeki 180 ayı federal hapishanede geçirecek.

İsveç’te yaşayan Roger Nils Jonas Karlsson, en az 3.575 kişiyi sahte bir Bitcoin yatırım planına çekmekten suçlu bulundu. Yapılan soruşturmaya göre, yasadışı eylemlerinden 16 milyon dolardan fazla parayı zimmetine geçirdi ve 15 yıl hapse mahkum edildi.

Emeklilik Planlarının Bitcoin Dolandırıcılığı Olduğu Ortaya Çıktı

Adalet Bakanlığı (DOJ) 47 yaşındaki Roger Nils Jonas Karlsson‘un 2012 ve 2019 yılları arasında tipik bir “Ponzi şeması” oluşturduğunu belirtti.

3500‘den fazla kişiyi bu şemaya dahil edip daha sonra kişisel çıkarları için kullandığı ifade edildi. 9 yıl önce, İsveçli adam insanları kendi emeklilik planına çekmeye başladı.

Karlsson, yatırımcılarına 100 dolarlık hisse başına 1,15 kilogram altın (o zaman yaklaşık 45.000 dolar değerinde) ödeme sözü verdi.

Ayrıca, kurbanlarına sahte mali tablolar verdi ve paralarının (çoğunlukla kripto para birimi cinsinden) emin ellerde olduğuna dair söylemlerde bulundu.

[affiliate_news2 id=”3847″]

Dolandırıcılık planı, Karlsson 2019’da Tayland’da tutuklanıp daha sonra ABD’ye iade edilinceye kadar devam etti. Soruşturma, fonları tamamen kişisel çıkarları için kullandığını, Tayland’da bir tatil yeri, lüks apartman daireleri ve hatta bir yarış atı satın aldığını ortaya çıkardı:

Yetkililer konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Roger Karlsson’ın sahtekarlığıyla ilgili soruşturma, on yıldan fazla süren, korkutucu derecede duygusuz bir planı ortaya çıkardı. Bu sırada Karlsson, mali açıdan savunmasız yaşlılar da dahil olmak üzere binlerce kurbanı hedef alarak, onların varlıklarını acımasızca çalmak ve lüks apartmanlarla çevrili abartıl bir yaşam tarzını sürdürmek için hepsini hedef aldı. ”

Karlsson’ın hapis cezası daha uzun olabilirdi, ancak aleyhindeki tüm suçlamaları kabul etti ve 15 yıl hapse mahkum edildi. Ayrıca, ABD makamları, cezanın bir parçası olarak diğer mülklerin yanı sıra Tayland tatil beldesine de el koyulmasını emretti.

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu